Najnowsze wpisy

3 marca 2017

ABC płytek ceramicznych: Antypoślizgowość

Wybór odpowiednich płytek do naszego mieszkania to nie lada wyzwanie. Aby jednak kafle podłogowe czy naścienne sprawdziły się w 100%, przed podjęciem decyzji należy kierować się nie tylko ich kolorem czy fakturą, ale właściwościami, jakie wykazują. Antypoślizgowość, nasiąkliwość, twardość – na co zwrócić swoją uwagę, aby nasze płytki ceramiczne były nie tylko wymarzone, ale przede wszystkim gotowe na lata pracy?

Sunrock Jerusalem Ivory

Atlas Concorde
Sunrock Jerusalem Ivory

Antypoślizgowość w każdych warunkach

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze płytek jest ich antypoślizgowość. Szukasz rozwiązania do kuchni, łazienki, a może przedpokoju? Każda z płytek ma przypisany wskaźnik określający jej właściwości, dzięki czemu dopasujesz właściwy rodzaj do każdego pomieszczenia. Najniższy z takich symboli, świadczący o tym, że płytka posiada właściwości antypoślizgowe, to R9 – standard oznaczający powierzchnię matową, właściwą do użytku w każdym kącie mieszkania. Następne w kolejności są płytki o chropowatej powierzchni, kryjące się pod znakiem R10-R11. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w łazience, a to głównie ze względu na teksturę, która oprócz ciekawego wyglądu gwarantuje także większe bezpieczeństwo. Dobrym przykładem jest płytka Sunrock Jerusalem Ivory, dostępna w dwóch wersjach powierzchni: w matowej (R9) oraz w strukturze (R11).

Jeszcze bardziej chropowatą powierzchnię mają płytki podłogowe oznaczone jako R12-R13, których możemy użyć w restauracyjnych  kuchniach lub jako wykończenie przemysłowych przestrzeni – w tym również rzeźni czy  ubojni.

Gdzie zastosować?

Antypoślizgowość określana jest jako pewien standard, który musi zostać spełniony, aby dany obiekt mógł prawidłowo funkcjonować. Stąd też płytki ceramiczne oznacza się literami alfabetu, od A do C- gdzie pod literą A kryją się płytki odpowiednie do szatni lub brodzików (do 80 cm głębokości). B oznacza płytki nadające się do wykorzystania pod natryskami lub na schodach poza obszarem basenów czy saun. C sugeruje odpowiedni wybór do wykończenia prowadzących do wody schodów czy skośnych brzegów basenu.
Przeciwieństwem do płytek o właściwościach antypoślizgowych są płytki w połysku czy w lapatto. Choć ich wygląd potrafi zaprzeć dech w piersiach, to ze względu na brak antypoślizgowości płytki nie sprawdzą się w łazience. Dobrym przykładem bardzo reprezentatywnych płytek, które są faworyzowana w powierzchni lapatto, są te z serii Marvel i Marvel Pro.

Pierwsza seria o powierzchni lapatto dostępna jest we wszystkich rozmiarach, w których standardowo możemy spotkać takie płytki: 120×240, 120×120, 75×75, 60×60, 45×90 oraz 30×60. Jeśli chcielibyśmy wybrać płytkę z serii Marvel w powierzchni matowej R9 (struktura w ogóle nie występuje), moglibyśmy wybrać wszystkie rozmiary (jedynie z pominięciem 120×240 i 120×120).
W serii Marvel Pro sytuacja wygląda podobnie. Wszystkie rozmiary – tutaj dochodzi nowy format 75×150 – są dostępne w wersji lapatto, wersja matowa nie obejmuje największych formatów od 120×240 do 75×75 włącznie.

Marvel Grey Stone Lappato

Atlas Concorde
Marvel Grey Stone Lappato

Marvel Grey Stone Matt

Atlas Concorde
Marvel Grey Stone Matt

Masz pytania odnośnie parametrów, a może zastanawiasz się nad całkowitą wymianą swoich płytek ceramicznych ? Zapraszamy do Mceramic – z przyjemnością rozwiejemy wszelkie wątpliwości!

Blog
About mceramic