Najnowsze wpisy

20 marca 2019

Elewacja i płytki wielkoformatowe – duet idealny?

Wielkoformatowe płytki szturmem zdobyły świat dekoracji wnętrz. Jak się okazuje, płytki w formacie XXL równie dobrze sprawdzają się na zewnątrz budynków, w roli eleganckiej i nowoczesnej elewacji. Gdzie szukać takich płytek i w jakich warunkach się sprawdzą? Podpowiada Mceramic płytki podłogowe Śląsk!

Wielkoformatowe płytki – czyli jakie?

W warunkach domowych, za płytki wielkoformatowe możemy uznać modele przekraczające standardowe 30 cm, w tym kolekcje mieszczące się w wymiarach 30 x 60 cm oraz 40 x 40 cm. Duża płytka to duży efekt – nic zatem dziwnego, że z czasem pojawiły się również modele megaformatowe, czyli takie, których wymiary zaczynają się od… 120 x 120 cm czy nawet 100 x 300 cm.
Ze względu na swój rozmiar, takich płytek używa się głównie do zewnętrznych realizacji, gdzie projektanci nie są w żaden sposób ograniczeni wielkością mieszkania czy wysokością sufitu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy taki duży format udaje się przemycić do wnętrza – wymaga to jednak sporej pracy i zaangażowania.

Układanie płytek wielkoformatowych

Duży wymiar płytek wielkoformatowych może sugerować uproszczenie, a nawet przyspieszenie procesu układania. Nic bardziej mylnego! Kluczową rolę w kładzeniu płytek wielkoformatowych odgrywa precyzja, szczególnie w kwestii przygotowania samego podłoża. Z tego powodu bardzo ważnym elementem pozostaje dobór odpowiednich zapraw, dzięki którym płytki będą mogły „pracować”.
Warto jednak pamiętać, że jeśli płytki wielkoformatowe nie będą wysokiej jakości, to nie pomoże nawet najdokładniejszy montaż. W poszukiwaniu płytek idealnych nie zaszkodzi więc wybrać się do salonów oferujących kolekcje renomowanych producentów i manufaktur – dzięki temu zyskamy całkowitą gwarancję jakości.

Gdzie wykorzystać płytki wielkoformatowe

Z jednej strony nawiązujące do nowoczesnego designu, z drugiej – wyjątkowo eleganckie i doskonale harmonizujące się z każdą przestrzenią miejską. Płytki wielkoformatowe na elewacji to świetny pomysł w przypadku „oficjalnych” budynków, jak np. biurowce, choć równie dobrze sprawdzą się i w domach jednorodzinnych. Taką opcje docenią też wielbiciele loftowych klimatów.

Blog
About mceramic