Najnowsze wpisy

22 listopada 2018

Kolory okiem Le Corbusier

Ponadczasowy design i harmonia kolorów – oto przepis na udane wnętrze. Tylko jak dobrać tonację do wnętrza, aby czuć się w nim dobrze i komfortowo? Takie pytanie ponad osiemdziesiąt lat temu zadał sobie francuski architekt, Le Corbusier. Efektem jego dociekań była wyjątkowa paleta kolorów Les Couleurs – do dziś widoczna w wielu projektach na całym świecie, w tym w serii wyłączników JUNG.

Le Corbusier – człowiek, który widział więcej

Wizjoner, pasjonat, prekursor. Le Corbusier, francuski architekt oraz urbanista, zwany też „papieżem modernizmu”, odcisnął na współczesnym budownictwie i designie niepodważalne piętno. Choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi, to z jego wizjonerskich, architektonicznych rozwiązań korzystamy na co dzień. Liczne projekty to jednak nie wszystko. Architekt wielokrotnie podkreślał, że domy powinny funkcjonować jako „maszyny do mieszkania”, i to właśnie z tej idei narodziło się pięć punktów nowoczesnej architektury – na których podstawie twórca opierał swoje projekty. Oto one:

  • konstrukcja słupowa, dzięki czemu bryła budynku wydaje się dryfować w powietrzu;
  • płaskie dachy, których konstrukcja umożliwia stworzenie na dachu tarasu oraz ogrodu;
  • poziome i podłużne okna, zapewniające równomierny dostęp do światła;
  • wolny plan pozwalający na dowolne rozplanowanie pomieszczeń.

Klawiatura kolorów Le Corbusier

Le Corbusier zapisał się w świecie designu jeszcze w jeden sposób. W 1931 roku opracował wzornik kolorystyczny, który do dziś pozostaje jednym z najlepszych tego typu w historii – a do tego nieustannie inspiruje projektantów na całym świecie. Katalog, zaprojektowany dla szwajcarskiego producenta tapet, składał się z ponad 6o próbek tapet, 14 stron z samymi wzornikami oraz ramki, dzięki której sami oglądający mogli sprawdzać dane połączenia. W katalogu znalazło się 49 kolorów, pośród których dominowały barwy nawiązujące do kolorów ziemi. Delikatne zielenie, tajemnicze róże, błękity oraz szarości – to właśnie te tonacje znalazły się w palecie. Co więcej, wszystkie kolory we wzorniku Le Corbusier można ze sobą mieszać i tym samym tworzyć harmonijne, wyjątkowe połączenia.

Włączniki JUNG w kolorach Les Couleurs

Paleta Les Couleurs nie przestaje zachwycać i inspirować. Linia wyłączników LS 990 to hołd oddany twórcy i jego innowacyjnemu podejściu do roli koloru we wnętrzach – który jest czymś więcej niż jedynie zwykłym ozdobnikiem. To przecież właśnie kolory odpowiadają za dynamikę pomieszczenia, co więcej, odpowiednio dobrane potrafią wydobyć także wszystkie zalety wnętrza. Ręcznie malowane wyłączniki JUNG utrzymane w tej palecie barw będą więc doskonałą kropką nad i w naszym wystroju.

Źrodło zdjęcia: https://www.businessinsider.com.au/le-corbusiers-plan-voisin-for-paris-2013-7

Blog
About mceramic