O tym, że trendy lubią zataczać koło, wszyscy dobrze wiemy. I choć zazwyczaj tendencja ta dotyczy głównie świata mody, to pewną zależność można zauważyć także w aranżacji wnętrz. Jednym z takich powracających motywów jest m.in. klasyczny wzór jodełki, który możemy kojarzyć z dawnych parkietów. To pomysł, w którym kryje się dużo potencjału – dziś podpowiemy, jak wykorzystać go we współczesnym wnętrzu!
Wzór w jodełkę – od czego się zaczęło?
Wielu z nas podłogę przywodzącą na myśl grot strzały kojarzy z parkietami w starych kamienicach. To słuszny trop – szczyt popularności układu jodełkowego przypadał bowiem na okres międzywojenny, kiedy motyw ten dominował w przestronnych i wysokich wnętrzach miejskich posiadłości. Z czasem jednak jodełkowy wzór, zwany także wzorem chevron, został wyparty przez linoleum oraz panele podłogowe. Dziś jednak „zygzak” przeżywa renesans popularności. Nic dziwnego – wprowadza do wnętrza powiew dyskretnej elegancji i oryginalności, a do tego pasuje niemal do każdego wystroju.
Płytki ceramiczne a jodełka? Czemu nie!
Myśląc o wzorze chevron, zazwyczaj przed oczyma staje nam drewniany parkiet. Tymczasem ten popularny wzór doskonale wypada także w ceramicznej odsłonie. Jak się bowiem okazuje, płytki ceramiczne imitujące swoim wyglądem drewniany motyw chevron albo wręcz przeciwnie – kafelki ułożone w kształt jodełki francuskiej to jeden z hitów 2018 roku. Skąd ta popularność? Drewnopodobne płytki podłogowe w słynny zygzak to idealne połączenie wytrzymałości z eleganckim designem, które ze względu na swoją trwałość, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Na uwagę zasługują także zwykłe płytki ceramiczne ułożone w kształt jodełki. Takie rozwiązanie możemy zastosować np. na ścianach i podłogach w kuchniach lub łazienkach. Co więcej, jest to na tyle uniwersalny motyw, że z powodzeniem odnajdzie się w każdej aranżacji – od rustykalnych wnętrz, po nowoczesne czy te utrzymane w stylistyce retro.
Gdzie sprawdzi się podłoga w jodełkę?
Warto pamiętać, że płytki drewnopodobne w stylu francuskiej jodełki najlepiej sprawdzą się w nieco większych wnętrzach. Wysokie mieszkania w kamienicy, przestrzenie loftowe lub większe metraże – to miejsca, w których ceramiczny chevron wypada wyjątkowo efektownie. Nie oznacza to jednak, że wzór ten zarezerwowany jest wyłącznie dla sporych wnętrz. Ułożenie podłogi w jodełkę można wykorzystać także w przypadku mniejszych powierzchni, jednak aby uniknąć wrażenia ciężkości czy chaosu, nie zaszkodzi trzymać się pewnych zasad. O jakich konkretnie regułach mowa? Jodełkowy motyw w niewielkim mieszkaniu najlepiej sprawdzi się w duecie z minimalistycznym wystrojem, gdzie królować będą stonowane kolory, niewielka ilość dodatków i proste aranżacje. Taka podłoga to w końcu ozdoba sama w sobie – więc nic dziwnego, że nie potrzebuje już żadnej dodatkowej oprawy.