Rozprawienie się z wąskim lub małym pomieszczeniem jedynie za pomocą odpowiedniej aranżacji?
To możliwe! Nie musisz już rozważać wybicia ściany czy zmiany mieszkania za każdym razem, gdy do trudnych przestrzeni starasz się wnieść odrobinę ładu – odpowiedni dobór płytek ceramicznych zrobi to za Ciebie.
Kolor kontra wzór
Jedna z zasad urządzania niewielkich wnętrz zakłada maksymalne rozjaśnienie zarówno w kwestii umeblowania, jak i koloru ścian czy podłóg. I choć takie rozwiązanie może się wydawać niepraktyczne – w końcu czy może być coś gorszego od uwydatniającej każdą plamkę bieli? – to końcowy rezultat zaskakuje przejrzystością i doskonałą grą dziennego lub sztucznego światła. Pomysł szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku małych łazienek, gdzie kremowe ściany optycznie powiększą pomieszczenie, a jasne, błyszczące płytki podłogowe spotęgują wrażenie czystości.
Problem mogą jednak stanowić nie tylko małe powierzchnie. Dysponujesz sporym i wysokim przedpokojem, który
niezależnie od ilości i sposobu umeblowania wciąż wydaje się pusty? Pomalowanie części ścian na ciemniejszy kolor optycznie zmniejszy wnętrze, a zastosowanie oryginalnych płytek podłogowych „wypełni” pomieszczenie i nada mu charakteru. Borykasz się z wysokim sufitem? Pas ozdobnej ceramiki w ciemniejszych tonach na samej górze ściany to ciekawy zabieg optyczny, dzięki któremu zyskasz wrażenie, że sufit jest niższy niż w rzeczywistości. W przypadku dużych powierzchni sprawdzi się także pomysł na odwrócenie ról – w końcu kto powiedział, że płytki podłogowe nie mogą grać głównej roli w stylistyce wnętrza? Zamiast na ściany w mocnych kolorach, postaw na płytki z rzucającym się w oczy wzorem. Duże pomieszczenia oznaczają jednak duże pułapki. W przypadku wzorzystych płytek pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością kolorów czy ozdobników – inaczej wnętrze zamiast zachwycać, może dekoncentrować ilością motywów.
Dobry układ
Zabawa kolorami to jedno, ale w pojedynku o sprytne zagospodarowanie wnętrza liczy się także samo ułożenie płytek oraz ich rozmiar. W przypadku podłogi zawsze kierujemy się wielkością pomieszczenia – małe, drobne płytki sprawdzą się na niewielkich powierzchniach, z kolei wielkoformatowe przywrócą harmonię w przestronnych holach czy otwartych przestrzeniach. Warto zwrócić także uwagę na ich układ. Zbyt wąskie korytarze zyskają na płytkach podłogowych ułożonych w karo, a małe łazienki i kuchnie wywalczą więcej optycznej przestrzeni za pomocą standardowego rozmieszczenia.
Sztuczki optyczne to nasz sprzymierzeniec w potyczkach z trudnymi w aranżacji powierzchniami. Obawiasz się, że ze względu na rozmiar pomieszczenia będziesz musiał zrezygnować z zastosowania płytek ceramicznych? Nic podobnego! W Mceramic doradzimy odpowiedni rodzaj oraz rozmiar, dzięki czemu twoje mieszkanie zachwyci wizualnym wrażeniem przestronności.