Najnowsze wpisy

8 marca 2018

Wizytówka Twojego mieszkania. Jakie płytki ceramiczne do przedpokoju?

To często pierwsze pomieszczenie, jakie widzimy zaraz po wejściu do domu. Co więcej, spoczywa na nim nie tylko reprezentacyjna funkcja, ale i sporo wyzwań, jak chociażby zgrabne ukrycie wszystkich okryć wierzchnich. O czym mowa? Dziś przyjrzymy się przedpokojowi, a ściślej – płytkom ceramicznym, które doskonale się w nim sprawdzą. Jakie są najnowsze trendy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek podłogowych do tego miejsca?

Dlaczego płytki ceramiczne

Chyba nie ma drugiego tak trudnego w aranżacji pomieszczenia, jak przedpokój. Nie dość, że często bywa dość niewymiarowy, to jeszcze musi zmagać się z intensywnym użytkowaniem ze strony domowników. Do tego wszystkiego byłoby dobrze, gdyby pasował wystrojem do reszty wnętrz… Tylko jak to wszystko pogodzić? Bez obaw! Grunt to dobre podstawy, na których będzie można oprzeć całą aranżację. W przypadku przedpokojów, projektanci nie mają wątpliwości, że najlepszą „bazą” są odpowiednio dobrane płytki ceramiczne. Poleca się je z wielu powodów. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do paneli, są wytrzymałe na intensywną eksploatację oraz zarysowania, co docenią zwłaszcza osoby poszukujące funkcjonalnych rozwiązań. Do tego płytki ceramiczne charakteryzują się łatwością w utrzymaniu czystości. Wystarczy, że zadbamy o odpowiedniej jakości detergenty i gotowe – zyskujemy gładką taflę, bez szorowania czy uciążliwego polerowania. No i ta szeroka oferta wzorów! Możemy wybierać spośród płytek o nierównej strukturze, tych imitujących naturalne kamienie czy wielkoformatowych płyt, a to i tak zaledwie kilka z wielu propozycji.

Warto przy tym pamiętać, że przedpokój to jedno z najczęściej uczęszczanych pomieszczeń. Z tego powodu zadbajmy o to, aby wybrane przez nas modele wyróżniały się wysoką jakością wykonania.

Trendy w płytkach podłogowych

A jak to wygląda od strony trendów? Jednym z mocniejszych tropów w dalszym ciągu pozostają płytki inspirowane naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamienie. Takie modele wyglądem do złudzenia przypominają np. marmur – podczas gdy w rzeczywistości to wysokiej klasy płytki podłogowe, łączące w sobie piękno oraz niezwykłą funkcjonalność.

Kolejnym ciekawym trendem są kolekcje imitujące… beton. Na początku „cementowe” płytki dominowały głównie we wnętrzach typu loft, ale z czasem zawitały także do mieszkań utrzymanych w klasycznym czy minimalistycznym stylu. To zresztą ta uniwersalność, oprócz oczywiście wyjątkowego designu, jest uznawana za ich największą zaletę.

Co więcej, płytki zainspirowane chłodnym betonem zachwycą i w małym, i w przestronnym przedpokoju. Znajdziemy je m.in. w ofercie Atlas Concorde, włoskiego producenta znanego z dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach kolekcji, wśród których prym wiodą właśnie płytki podłogowe. Katowice to tylko jedno z licznych miast, gdzie płytki Atlas Concorde wykorzystano do wielu ważnych realizacji.

Ceramiczna ściana

Nie zapominajmy także o ścianach. W przedpokojach często stawia się na tapety lub tradycyjne farby, które niekiedy już po paru tygodniach od remontu straszą zabrudzeniami czy uszkodzeniami powierzchni. Można temu jednak w łatwy sposób zapobiec. Zamiast „gołych” ścian, projektanci proponują kompozycję z heksagonów, płynnie przechodzącą w stronę podłogi. Dużym zainteresowaniem cieszą się także płytki wielkoformatowe, które nadają wnętrzu nowoczesności i elegancji.

Wygląd, ale i funkcjonalność

Płytki ceramiczne w przedpokoju, szczególnie te podłogowe, narażone są na różne szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak np. piach. Z tego powodu warto zadbać, aby wybrane przez nas modele wyróżniały się określonymi paramentami. Te najważniejsze właściwości to przede wszystkim odporność na ścieranie, której stopień określany jest przez klasę płytek, oraz antypoźlizgowość, oznaczana symbolami od R9 do R13.

Blog
About mceramic